ITEA3

-A +A

ITEA3 kümesinin amacı; Avrupa’nın yazılım yoğun servisler ve sistemler alanında (Software-intensive services and systems) rekabetçiliğini sürdürebilmesi için sanayi liderliğindeki rekabet öncesi Ar-Ge projelerinin desteklenmesini sağlamaktır. 

ITEA2 kümesi 2014 yılı itibariyle faaliyetlerine ITEA3 olarak devam etmektedir. ITEA3 kümesi kapsamında 2014'ten bugüne kadar 32 proje onaylanmış olup 12'si başlamış durumdadır. 19 ülkeden araştırmacılar bu projelerde yer almıştır. 

ITEA3 Yönetim Kurulunda Bulunan Şirketler

 

Airbus Ericsson Siemens
Barco Italtel Technicolor
Bosch KoçSistem Telefonica I+D
Bull Nokia Thales
Daimler Philips Turkcell Technology

   
ITEA3 Kümesini Destekleyen Ülkeler

Almanya Finlandiya İsveç Norveç
Avusturya Fransa İsviçre Portekiz
Belçika G.Kore İtalya Romanya
Birleşik Krallık Hırvatistan Kanada Slovenya
Bulgaristan  Hollanda Litvanya Tayvan
Çek Cumhuriyeti    İrlanda Lüksemburg Türkiye
Danimarka İspanya Macaristan Ukrayna
Estonya İsrail Mısır Yunanistan

 

Proje Çağrıları

Yılda bir kez proje çağrısına çıkan ITEA3 kümesi, her bir çağrı açılışında ITEA3 yönetim kurulunda bulunan şirketler ve EUREKA üyesi ülkelerdeki şirketlerin katılımıyla proje pazarı etkinliği (Project Outline Preparation Day) düzenlemektedir. Bu etkinliğin amacı, katılımcıların proje fikirlerini paylaşmalarını ve ortaklık arayan şirketlerin uygun konsorsiyumlarla tanışmalarını sağlamaktır.

ITEA3 kümesi iki aşamalı bir değerlendirme sistemine sahiptir. Birinci aşamada Kısa Proje Teklifi (Project Outline) sunulur. Kısa Proje Teklifleri, küme kurucusu şirketlerin temsilcileri ve ülkelerin teknik uzmanları tarafından değerlendirilerek Tam Proje Teklifi (Full Project Proposal) sunmaya hak kazanan projeler belirlenir. Tam Proje Teklifleri de benzer şekilde değerlendirilerek başarılı olan projeler ilan edilir. Başarılı olan projelerde yer alan her bir ortak finansal destek için kendi ülkesindeki sorumlu kuruluşun ilgili destek programına başvurur, ulusal değerlendirmeye tabi olur, ulusal değerlendirmede başarılı bulunan projeler ulusal kaynaklarla desteklenir. TÜBİTAK ITEA3 kümesine sunulan projeleri TEYDEB 1509 programıyla desteklemektedir. 

Çağrı Takvimi

 ITEA3 Kümesi 8. çağrı takvimi aşağıda bilginize sunulmuştur.

Çağrının Açılışı 13 Eylül 2016
Proje Pazarı Etkinliği 13-14 Eylül 2016
Kısa Proje Teklifi Sunmak için Son Tarih 28 Ekim 2016
Tam Proje Teklifi Sunmaya Hak Kazanan Projelerin İlanı 28 Kasım 2016
Tam Proje Teklifi Sunmak için Son Tarih Şubat 2017
Tam Proje Teklifleri için Değerlendirme Sonuçlarının İlanı Mart 2017